Co zrobić z resztkami po wertykulacji?
Co zrobić z resztkami po wertykulacji?
Blog Article
Wertykulator to narzędzie zaopatrzone w specjalne wertykalne noże, które przecinają powłokę filcu i nacinają grunt na płytką głębokość blisko 1,5 cm. Dzięki temu ziemia zostaje rozluźniona i napowietrzona, wtedy woda śmiało dopływa do korzeni, a darń lepiej wschodzi i się rozkrzewia.
Najczęściej przeprowadza się wertykulację w kwietniu, w trafie ciepłej aury - na przełomie marca i kwietnia. Jesienna wertykulacja trawnika – kiedy? - najlepszy jest koniec września, wtedy korzenie murawy mają więcej czasu na regenerację, a rośliny sprawniej przygotowują się do zapadnięcia zimy.
Wertykulator alokowany jest do regularnego zabiegania o jakość murawy. Dzięki nacięciom toczonym w glebie łamie jej wierzchnią powłokę, polepszając warunki wzrostu dla murawy. Nie zapomnij jednak, że użycie wertykulatora to jedna z części procesu poprawiania właściwości trawnika.
Wertykulatory posiadają obrotowe noże, które wchodzą w trawnik i kilka milimetrów w głębię gleby, napowietrzając ziemię podczas jej przechodzenia i ułatwiając niszczenie chwastów i natarczywych korzeni.
Korzyści płynących z wertykulacji jest wiele. Primo system pozwala na napowietrzenie gleby i dopuszczenie do jej składników odżywczych, a również likwidacja zalegających na trawniku mchu, obumarłych roślin i zepsutych źdźbeł. To następnie przyczynia się do mocnego wzrostu młodej darni.
Optymalny termin na wertykulację trawnika to przedwczesna wiosna lub spóźniona jesień, podczas gdy darń jest w momencie dynamicznego wzrostu. Należy unikać wertykulacji w ciągu suszy czy też krańcowych warunków pogodowych.
Wertykulator trawnika to narzędzie usuwające murawę – luźną warstwę starych łodyg trawy, martwego mchu i innych zanieczyszczeń, takich jak listowia, jakie z czasem ulegają ubijaniu na trawniku.
Bezsprzecznie wertykulacja może służyć powierzchownemu natlenianiu gleby, niemniej służy też wyczesywaniu starych darni, eliminowaniu mchu i filcu. Przeciwnie zaś aerator to urządzenie, jakie służy szczególnie napowietrzeniu ziemi przez jej nakłuwanie, a nie cięcie.
Kiedy wertykulatory używają ząbków ostrzowych, grabie używają ząbków drucianych, również w grabiach wachlarzowych bądź sprężynowych.
Głębokość nacinania murawy wynosi z grubsza od 5 mm do 15 mm. Tuż przy trawniku wypielęgnowanym należy korzystać z wertykulatora w jednym kierunku. Przy bardziej zwartej powierzchni należy w pierwszej kolejności przejechać w jednym kierunku, a w następnej kolejności na skroś trawnika.
Nawożenie można rozpocząć po siedmiu dniach od wertykulacji, chyba żeby dosiewano trawę, wtedy powinno się odczekać koło miesiąca. Wiosną zaleca się używanie kompostów zasobnych w azot, natomiast jesienią pożądane byłoby preferować te z fosforem i potasem.
Bezspornie, wprost po wertykulacji trawnik nie będzie wyglądać niczym pole golfowe i będzie pożądał czasu na regenerację, ale już po kilku tygodniach od zabiegu trawnik się zregeneruje i wzmocni.
Po wertykulacji trawnik powinno się dokładnie wyczyścić z pozostałości roślin, korzystając do tego celu grabi. Profesjonalni ogrodnicy suponują, by wpakować je do saka na nieczystości organiczne, a nie przechowywać je w kompostowniku, dlatego że mogą być pochodzeniem zarodników grzybów.
Na decyzję o zastosowaniu wertykulatora najskuteczniej niech determinuje obserwacja naszego trawnika. Gdy spostrzeżemy na nim takie znaki jak: żółknięcie trawy oraz jej mizerny przyrost, pokład filcu z machami i chwostami, utwardzoną ziemię i wątłe przyswajanie wody – to wskaźnik, iż powinno się przeprowadzić wertykulację.
Zabieg wykonuje się wczesną wiosną po pierwszym koszeniu – przyczynimy się w ów sposób do regeneracji trawnika po zimie. Wertykulację równie dobrze jednak jest przeprowadzić wczesną jesienią, ażeby wiosną móc upajać się ładnym trawnikiem. Jego ukończenie rekomenduje się dodatkowo przed dokonaniem dosiewu.
Po wertykulacji trawnik powinno się bacznie wygrabić, tak aby zlikwidować pozostałości mchu i suchą trawę. Aeracja tymczasem to inaczej napowietrzanie darni. Zabieg przytoczony ma za cel poluzowanie podłoża, dzięki czemu do korzeni lepiej dochodzą nawozy, woda i powietrze.
Wertykulację proceduje się wyłącznie raz w roku - wiosną bądź na przełomie lata i jesieni – na trawnikach starszych niż dwuletnie. przebieg polega na wertykalnym nacinaniu trawnika na głębokość 1-2 cm. Po jego zrealizowaniu na trawniku zostają obumarłe resztki organiczne (w głównej mierze mech i suche źdźbła), które powinno się zagrabić i pozbyć się.
Wiosenne dosiewanie zaleca się zrealizować po wspomnianej wertykulacji i uzupełnić piaskowaniem trawnika. Ze względu na to, że słońce nie grzeje jeszcze wtenczas nazbyt, trawa będzie mieć przychylne warunki do wyrastania. Po nasiona traw zezwala się sięgnąć także latem.jaki%20wertykulator%20kupi%C4%87?